Ersta äldreboende

Kontakta Erstas äldreboenden

Här hittar du kontaktuppgifter till samtliga våra äldreboenden i Stockholmsområdet och Uppsala.

Hannahemmet

bild från hannahemmets gårdAdress: Råckstavägen 32, 168 62 Bromma
E-post: hannahemmet@erstadiakoni.se

Verksamhetschef
Marie Biaudet
Telefon: 072-143 92 19

Bitr. Verksamhetschef
Jouni Karppinen
Telefon: 070-484 36 09

Enhetschef
Klara Astros
Telefon: 073-867 66 82

Sjuksköterska
Telefon: 08-566 343 20 eller 08-566 343 30

Läs mer om Hannahemmet >>


Juliahemmet

en katt som bor på ett av Erstas äldreboendenAdress: Göte Turessons väg 17, 756 59 Uppsala
E-post: juliahemmet@erstadiakoni.se

Verksamhetschef
Erika Norlander Ekberg
Telefon: 08-714 61 19
E-post: Erika.Norlander.Ekberg@erstadiakoni.se

Bitr. Verksamhetschef
Gunilla Myrberg
Telefon: 08-714 62 02
E-post: gunilla.myrberg@erstadiakoni.se

Arbetsterapeut
Telefon: 076-696 54 07

Fysioterapeut
Telefon: 076-696 56 33

Sjuksköterska våning 1
Telefon: 076-696 55 69

Sjuksköterska våning 2
Telefon: 076-696 53 74

Omvårdnadspersonalen våning 1
Telefon: 072-085 22 97

Omvårdnadspersonalen våning 2
Telefon: 072-085 23 46

Läs mer om Juliahemmet >>


Linnégården

bild från Linnégårdens innergårdAdress: Linnégatan 61, 114 58 Stockholm
E-post: linnegarden@erstadiakoni.se

Verksamhetschef
Anna Lidback
Telefon: 08-714 63 10

Bitr. Verksamhetschef HSL
Sofie Arvidsson
Telefon:
076-695 53 03

Enhetschef plan 1 och 2
Ulrika Lann
Telefon: 073-86 66 131

Enhetschef plan 3 och 6
Bozena Jansen
Telefon: 070-484 35 41

Enhetschef plan 4 och 5
Katri Ljungberg
Telefon: 076-720 03 06

Sjuksköterska expedition
Telefon: 070-484 35 37

Läs mer om Linnégården >>

 

Lydiahemmet

bild från Lydiahemmets stora terrass med hammock i bakgrunden och en liten svartvit hund i förgrundenAdress: Farsta strandplan 15, Farsta strand
E-post: lydiahemmet@erstadiakoni.se

Verksamhetschef
Katarina Bergsten
Telefon: 08-714 67 33

Tf. Enhetschef
Yvonne Sahlgren
Telefon: 076-696 28 28

Tf. Gruppchef
Sanna Kauppila
Telefon: 072-084 86 08

Tjänstgörande sjuksköterska kl 7-16
Telefon: 076-696 84 97

Tjänstgörande koordinator, alla avdelningar
Telefon: 076-696 84 67

Arbetsterapeut/fysioterapeut
Telefon: 076-696 84 77

Läs mer om Lydiahemmet >>


Mariahemmet 

bild från mariahemmets gårdAdress: Åstorpsringen 26, 121 31 Enskededalen
Telefon: 08-714 61 00

Verksamhetschef
Ulrika Blumfelds
Telefon: 08-714 64 03
E-post: ulrika.blumfelds@erstadiakoni.se

Bitr. verksamhetschef
Ida Otteberg
Telefon:
08-462 31 34
E-post:
 ida.otteberg@erstadiakoni.se

Enhetschef
Ann-Cristine Norevik
Telefon: 08-714 65 08
E-post: ann-cristine.norevik@erstadiakoni.se

Enhetschef
Lajde Blakaj
Telefon: 08-714 65 05
E-post: lajde.blakaj@erstadiakoni.se

Läs mer om Mariahemmet >>

 

Näsbypark parkinsonboende och äldreboende

bild från terrassen på Näsby parks parkinsonboende och äldreboendeAdress: Eskadervägen 2-4, 183 54 Täby
Fax: 08-544 436 48

Verksamhetschef
Christina Lavö
Telefon:
08-714 60 11
E-post:
christina.lavo@erstadiakoni.se

Enhetschef
Jessica Lindholm
Telefon:
08-714 60 12
E-post:
jessica.lindholm@erstadiakoni.se

Avdelning 5A
Telefon: 08-544 436 42

Avdelning 5B
Telefon: 08-544 436 44

Plan 6
Telefon: 08-544 436 41

Sjuksköterska avd 5a och 5b
Telefon: 070-950 98 04 (vardagar kl. 7.00-16.30, helg och röda dagar kl 8.00-16.00)

Sjuksköterska avd 6
Telefon: 070-510 47 70 (vardagar kl. 7.00-16.30)

Arbetsterapeut
Telefon: 070-319 71 82

Sjukgymnast
Telefon: 070-319 71 88

Läs mer om Näsbyparks parkinsonboende och äldreboende >>

 

Sarahemmet

bild från sarahemmets fina gårdAdress: Storkällans väg 2, 138 40 Älta
E-post: sarahemmet@erstadiakoni.se

Verksamhetschef
Johanna Karlsson
Telefon: 08-714 64 00

Enhetschef för avdelning 1 A och 2 A samt 1 B och 2 B
Maria Torpner
Telefon: 08-714 64 06

Enhetschef för avdelning 1 C och 2 C
Jill Stranneheim
Telefon: 08-714 64 01

För att komma i kontakt med våra avdelningar
1 A: 070-484 11 92
1 B: 070-640 67 70
1 C: 070-161 05 40

2 A: 070-161 05 40
2 B: 070-161 05 60
2 C: 073-866 56 59

Sjukgymnast
Telefon: 073-867 66 42

Arbetsterapeut
Telefon: 073-866 57 24

Läs mer om Sarahemmet >>