Ersta äldreboende

Kontakta Erstas äldreboenden

Här hittar du kontaktuppgifter till samtliga våra äldreboenden i Stockholmsområdet och Uppsala.

Hannahemmet

bild från hannahemmets gård

Adress: Råckstavägen 32, 168 62 Bromma
E-post: hannahemmet@erstadiakoni.se

Verksamhetschef
Charlotte Jonsson Sörensson
Telefon: 070-484 36 09

Enhetschef
Klara Astros
Telefon: 073-867 66 82

Enhetschef
Natalia Janus
Telefon: 072-084 00 03

Sjuksköterska
Telefon: 08-566 343 20 eller 08-566 343 30

Läs mer om Hannahemmet >>


Juliahemmet

bild på juliahemmets fasad, med stora inglasade balkonger

Adress: Göte Turessons väg 17, 756 59 Uppsala
E-post: juliahemmet@erstadiakoni.se

Vid platsförfrågningar, vänligen kontakta någon av nedanstående enhetschefer

Enhetschef Omvårdnad
Joanna Runestam
Telefon: 08-714 64 47
E-post: joanna.runestam@erstadiakoni.se

Enhetschef Demens
Carina Granvik
Telefon: 08-714 64 49
E-post: carina.granvik@erstadiakoni.se

Enhetschef hälso- och sjukvård
Jenny Grälls
Telefon: 08-714 63 94
E-post: jenny.gralls@erstadiakoni.se

Tf. verksamhetschef
Christina Lavö 
Telefon: 08-714 60 11
E-post: christina.lavo@erstadiakoni.se

Våning 0 Telefon: 072-0850548

Våning 1 Telefon: 072-0852297

Våning 2 Telefon: 072-0852346

Våning 3 Telefon: 072-0853403

Arbetsterapeut Stina
Telefon: 076-696 54 07

Fysioterapeut Jan-Inge
Telefon: 076-696 56 33

Sjuksköterska Maria vån 0 
Telefon: 076-696 55 69

Sjuksköterska Charlott våning 1
Telefon: 076-696 55 53

Sjuksköterska Anna våning 2
Telefon: 076-696 53 74

Sjuksköterska Ellinor våning 3
Telefon: 076-696 55 78

Vaktmästare Jörgen
Telefon:
079-067 00 99  

Läs mer om Juliahemmet >>


Linnégården

bild från Linnégårdens innergård

Adress: Linnégatan 61, 114 58 Stockholm
E-post: linnegarden@erstadiakoni.se

Verksamhetschef
Anette Millde
Telefon: 08-714 63 10
Mobilnr: 070- 484 35 61
E-post: anette.millde@erstadiakoni.se

Enhetschef, HSL ansvarig
Ulrika Pettersson
Mobilnr: 076-695 53 03
E-post: ulrika.pettersson@erstadiakoni.se

Enhetschef plan 1 och 2
Irina Bazaly
Telefon: 08- 714 62 61
Mobilnr: 073-866 61 31
E-post: irina.bazaly@erstadiakoni.se

Enhetschef plan 4 och 5
Katri Ljungberg
Telefon: 08-714 60 90
Mobilnr: 076-720 03 06
E-post: katri.ljungberg@erstadiakoni.se

Enhetschef plan 3 och 6
Josefine Jonsson
Telefon: 08-714 63 76
Mobilnr: 070- 484 35 41
E-post: Josefine.jonsson@erstadiakoni.se

Sjuksköterskeexpedition
Telefon: 070-484 35 37

Läs mer om Linnégården >>

 

Lydiahemmet

bild från Lydiahemmets stora terrass med hammock i bakgrunden och en liten svartvit hund i förgrunden

Adress: Farsta strandplan 15, 123 71 Farsta strand
E-post: lydiahemmet@erstadiakoni.se

Verksamhetschef
Malin Boart
Telefon: 08-714 64 83
E-post: malin.boart@erstadiakoni.se

Enhetschef
Sanna Kauppila
Tele: 08-714 63 90
E-post: sanna.kauppila@erstadiakoni.se

Enhetschef
Joy Seguis
Tele: 08-714 63 62
E-post: Joy.seguis@erstadiakoni.se

Tjänstgörande sjuksköterska kl 7-16
Telefon: 076-696 84 97

Tjänstgörande koordinator, alla avdelningar
Telefon: 076-696 84 67

Arbetsterapeut/fysioterapeut
Telefon: 076-696 84 77

Läs mer om Lydiahemmet >>


Mariahemmet 

bild från mariahemmets gård

Adress: Åstorpsringen 26, 121 31 Enskededalen

Verksamhetschef
Ida Otteberg
Telefon: 
08-462 31 34
E-post:
 ida.otteberg@erstadiakoni.se

Enhetschef
Ann-Cristine Norevik
Telefon: 08-714 65 08
E-post: ann-cristine.norevik@erstadiakoni.se

Enhetschef
Lajde Blakaj
Telefon: 08-714 65 05
E-post: lajde.blakaj@erstadiakoni.se

Enhetschef HSL
Evelina Rupia Löfberg
Telefon: 
08-714 60 77
E-post: evelina.rupia.lofberg@erstadiakoni.se

Läs mer om Mariahemmet >>

 

Näsbypark parkinsonboende och äldreboende

bild från terrassen på Näsby parks parkinsonboende och äldreboende

Adress: Eskadervägen 2-4, 183 54 Täby
Fax: 08-544 436 48

Verksamhetschef
Christina Lavö
Telefon:
08-714 60 11
E-post:
christina.lavo@erstadiakoni.se

Enhetschef
Jessica Lindholm
Telefon:
08-714 60 12
E-post: 
jessica.lindholm@erstadiakoni.se

Avdelning 5A
Telefon: 08-544 436 42

Avdelning 5B
Telefon: 08-544 436 44

Plan 6
Telefon: 08-544 436 41

Sjuksköterska avd 5a och 5b
Telefon: 070-950 98 04 (vardagar kl. 7.00-16.30, helg och röda dagar kl 8.00-16.00)

Sjuksköterska avd 6
Telefon: 070-510 47 70 (vardagar kl. 7.00-16.30)

Arbetsterapeut
Telefon: 070-319 71 82

Sjukgymnast
Telefon: 070-319 71 88

Läs mer om Näsbyparks parkinsonboende och äldreboende >>

 

Sarahemmet

bild från sarahemmets fina gård

Adress: Storkällans väg 2, 138 40 Älta
E-post: sarahemmet@erstadiakoni.se

Verksamhetschef
Johanna Modée
Telefon: 08-714 64 00

Enhetschef för avdelning 1 A, 1 B och 1 C
Petra Holmberg
Telefon: 08-714 64 01

Enhetschef för avdelning 2 A, 2 B och 2 C
Maria Torpner
Telefon: 08-714 64 06

Tjänstgörande sjuksköterska mån-sön kl 7-16 tel. 072-083 55 11

För att komma i kontakt med våra avdelningar
1 A: 070-484 11 92
1 B: 070-640 67 70
1 C: 070-161 05 37

2 A: 070-161 05 40
2 B: 070-161 05 60
2 C: 073-866 56 59

Natt: 073-866 56 74

Sjukgymnast
Telefon: 073-867 66 42

Arbetsterapeut
Telefon: 073-866 57 24

Läs mer om Sarahemmet >>

 

Susannahemmet

fasadbild från Susannahemmet

Adress: Furuvägen 1 C, 141 73 Segeltorp
E-post: susannahemmet@erstadiakoni.se

Verksamhetschef
Anna Lidback
Telefon: 08-714 62 04
E-post: Anna.Lidback@erstadiakoni.se

Enhetschef: 
Bozena Jansen plan 2
Telefon: 08-714 64 61
E-post: bozena.jansen@erstadiakoni.se

Enhetschef:
Sophie Arvidsson HSL
Telefon: 08-714 66 10
E-postsophie.arvidsson@erstadiakoni.se

Läs mer om Susannahemmet >>