ERSTA KULTURSCEN

Den läkande musiken

Med projektet Den läkande musiken integrerar Ersta diakoni levande musik i vård- och omsorgsmiljöer.

HannaKör-webb.jpgErsta kulturscen vill lyfta fram kulturens kraft att främja hälsa och välbefinnande, i linje med Ersta diakonisällskaps värdegrund: att se hela människan.

Med projektet Den läkande musiken integrerar Ersta diakoni levande musik i vård- och omsorgsmiljöer.  Genom att erbjuda musikupplevelser av hög kvalitet till patienter, anhöriga och personal, strävar projektet efter att höja livskvaliteten och skapa en mer human och varm atmosfär.  Ersta diakoni hoppas också kunna inspirera andra aktörer att göra kultur till en naturlig del av vården.

Med stöd från Signatur

Projektet den läkande människan är delvis finansierat med hjälp av stöd från Signatur – Insamlingsstiftelse för musikfrämjande som stödjer organisationer och projekt i Sverige, Norge, Danmark, Finland och Island som strävar efter att ge fler människor tillgång till musik och scenkonst av hög kvalitet.

Här kan du läsa mer om Signatur

Nya arbetssätt

”Tack vare stödet från Signatur kan vi nu nå ut till fler delar av vår verksamhet – och till fler människor.  Projektet ger oss även möjlighet att utveckla nya arbetssätt för att tillgängliggöra kultur i vård och omsorg.”

Patrik Sandin, Konstnärlig ledare, Ersta Kulturscen

Om Ersta kulturscen

Ersta kulturscen arbetar för att förstärka den positiva hälsoeffekten av kultur i organisationens vård- och omsorgsverksamheter, samt vara en central plats för kulturupplevelser i Stockholm.

Ersta kulturscen i TV4 Nyhetsmorgon

Om musikens läkande kraft

Om musikens läkande kraft och de kommande försommarkonserterna pratade Patrik Sandin och Lisa Nilsson i TV4 Nyhetsmorgon den 18 maj. Se inslaget här>>

bild på aptrik sandin, konstnärlig ledare

Varför en kulturscen?

"Kultur berikar och det vill vi ta fasta på", säger Ersta kulturscens konstnärliga ledare Patrik Sandin om satsningen som kom till under pandemin hösten 2021. Läs mer här>>

Porträttbild Björn Johansson

"Diakoni har alltid varit viktigt för mig"

Entreprenören Björn Johansson brinner för musik och diakoni. Tack vare hans generösa gåva kan Ersta kulturscen erbjuda en stor bredd - och många gratisevenemang. Läs mer här>>