
På Insjöns väveri skapas skapar slitstarka, rejäla produkter som bär på en lång historia av Dalarnas färgsprakande mönster. Mönstret på dessa kökshanddukar och servetter är det klassiska Daladräll, vävd på oblekt bomullsvarp med lininslag enligt traditionella tekniker. Garnet är färgat hos Holma i Hälsingland och inspirerat av de mjukt, jordiga färger som Ersta diakonis nya sjukhus interiört går i. Kollektionen är vävd i limiterad upplaga.
För mig som inredningsdesigner betyder det såklart mycket att Ersta diakoni fortsatt värdesätta vackra miljöer och är beredda att satsa lite extra på det.
– Emma har en fantastisk känsla för det vackra, kombinerat med en djupgående kunskap om hållbar design och hantverk – givetvis var det en dröm att hitta ett samarbete med henne, tillsammans med vårt kära Insjöns väveri. Vi är en liten hovleverantör av textilier, där produktionen är som en levande kulturskatt. Vävstolarna är närmare 100 år gamla och när Emma besökte oss föddes en idé om att skapa något tillsammans. Men det var först när Ersta diakonis 175-årsjubileum kom in i bilden, som alla bitarna föll på plats. Vi är oerhört stolta och glada över få ta fram den här lilla kollektionen tillsammans, säger Ebba Kleberg von Sydow, ägare av Insjöns väveri tillsammans med sin man Johan.
Insjöns väveri står för hantverk och kvalitet – på vilka sätt märks det i produkten?
– Du KÄNNER det direkt! När du tar den i handen så känner du direkt skillnaden. Linet skimrar, bomullen gör det mjukt och den milda färgskala som Emma valt att använda är underbart vacker. Emma har verkligen tagit traditionella Daladräll och förvandlat den till något alldeles eget.
Att ett sjukhus ska vara vackert är en devis som var central i Marie Cederschiölds sjuksköterskeutbildning redan 1851.
– Att det var en kvinna som startade Sveriges första sjuksköterskeutbildning och Erstas första sjukhus – och att hon också var mycket intresserad av inredning och tyckte att det spelar roll för vårt välmående gör att jag såklart känner att det finns ett band mellan oss, säger Emma Olbers som fortsätter:
– För mig som inredningsdesigner betyder det såklart mycket att Ersta diakoni fortsatt värdesätta vackra miljöer och är beredda att satsa lite extra på det. Den färgpalett som jag tog fram till sjukhus som invigdes 2023 valdes utifrån att de skulle skapa en så varm, välkomnande, personlig och harmonisk inredning och miljö som möjligt – och det är så roligt att se vilket gensvar det gett. Med kulörerna på handdukarna och servetterna hoppas jag att de som köper dem ska få med sig både ett kulturarv av svenskt hantverk, men också en känsla om varma och välkomnande Ersta diakoni.
Handdukarna och servetterna finns till försäljning i receptionen på Ersta diakoni hotell och konferens, Erstagatan 1K. Eller via vår webbshop.
Pris: 269 kr (servett) och 289 kr (handduk).
All vinst går tillbaka till våra verksamheter inom vård och omsorg. Dessutom går en del av försäljningspriset direkt till vår jubileumsfond.