Om Ersta

Ersta diakonis ledning

Ledningsgrupp

 

Stefan Nilsson, Direktor
Stefan Nilsson, Direktor
stefan.nilsson@erstadiakoni.se

 

 Christian Ödman, Ekonomichef
Christian Ödman, Ekonomichef
christian.odman@erstadiakoni.se

 

Jan Åke Zetterström, Sjukhuschef
Jan Åke Zetterström, Sjukhuschef
jan.ake.zetterstrom@erstadiakoni.se

 

Ann-Sofi Wetterstrand, chef sociala verksamheter
Ann-Sofi Wetterstrand, Socialchef
ann-sofi.wetterstrand@erstadiakoni.se

 

Pernilla Sturwe, HR-chef
Pernilla Sturve, HR-chef
pernilla.sturve@erstadiakoni.se

 

Helena Ruhmén, Marknads- och kommunikationschef
Helena Ruhmén, Marknads- och kommunikationschef
helena.ruhmen@erstadiakoni.se

 

Ledande befattningar

 

Jemima Bentham, Verksamhetschef Ersta kyrka
Jemima Bentham, Chef Ersta kyrka
jemima.bentham@erstadiakoni.se

 

Mats Hagner
Mats Hagner, IT-chef
mats.hagner@erstadiakoni.se

 


Alicja Korszunowa, Kvalitets- och hållbarhetschef
alicja.korszunowa@erstadiakoni.se

 

Helena Liman Sagoo, Insamlingschef
Helena Liman Sagoo, Insamlingschef
helena.liman.sagoo@erstadiakoni.se

 

Lisa Tamleht, Inköpschef
Lisa Tamleht, Inköpschef
lisa.tamleht@erstadiakoni.se

 

Björn Övermark, FastighetschefBjörn Övermark, Fastighetschef
bjorn.overmark@erstadiakoni.se

Mer om Ersta diakoni

Verksamhetsidé

Ersta diakoni har utvecklat och arbetat med vård och omsorg sedan slutet av 1800-talet. Vi ser hela människan och vill skapa en värdig välfärd för alla. Som idéburen aktör återinvesteras vår vinst i verksamheten – alltid med syfte att kunna hjälpa fler.

Vår värdegrund

Vår värdegrund genomsyrar allt vi gör på Ersta. Vi vill värna om det som är kärnan i varje människoliv, att se varje människas kapacitet, önskemål, känsloliv och själ.

Stöd oss

När du ger en gåva till Ersta diakoni ser du till att fler människor i utsatta livssituationer får möjlighet att bearbeta trauman, läka i en trygg miljö och få den vård, omtanke och professionella bemötande de har rätt till.

Kontakta oss

Besöksadress: Erstagatan 1
Postadress: 
Box 4619,
116 91 Stockholm

Telefon: 08-714 61 00
E-post: info@erstadiakoni.se

  • Observera att e-postadressen inte är avsedd för patientärenden eller personuppgifter.
  • Du kan inte boka eller avboka tider för besök på Ersta sjukhus. För att hantera dina patientärenden, gå till 1177 Vårdguiden. För mer information om Ersta sjukhus olika kliniker, besök sjukhusets hemsida.
  • För att komma i kontakt med våra övriga verksamheter, besök deras respektive hemsidor, exv Ersta hemtjänst eller Erstas äldreboenden.